Kontakt
Preko spodnjega spletnega obrazca nam lahko sporočite vaše vprašanje. Z veseljem vam bomo odgovorili.
Abctour d.o.o. Turistična agencija PE Celovška cesta 69, 1000 Ljubljana Tel.: + 386 1 431 43 14 GSM: + 386 40 334 363 E-mail: info@abctour.si |
![]() |
Potovanje Torino in dolina Aoste
Potovanje Torino in dolina Aoste
Torino - kraljevo mesto
Skozi italijansko zgodovino je malo mest igralo tako temeljno vlogo kot Torino, še posebej, ko je bilo glavno mesto Italije. Ta ključni trenutek se je zgodil v 19. stoletju, ko je mesto postalo oporišče nacionalnega združevanja, dogodek, ki je oblikoval prihodnost in usmeritev sodobne Italije. Leta 1861, po razglasitvi Kraljevine Italije, je Torino postal njena prva prestolnica.
Obdobje Torina kot glavnega mesta Italije je bilo razmeroma kratko, saj je trajalo le štiri leta, do leta 1865, ko je bila prestolnica prenesena v Firence. Vendar pa je v tem kratkem obdobju mesto pustilo pomemben pečat v italijanski zgodovini, tako arhitekturno kot kulturno. V tem obdobju je Torino doživel obdobje močnega gospodarskega in družbenega razvoja. Mesto je postalo pomembno industrijsko in trgovsko središče in je pritegnilo številne priseljence iz vse države.
Torino je danes znano predvsem kot industrijsko središče Italije. Vendar ta prva prestolnica italijanske kraljeve družine, še danes zrcali dostojanstvo, ponos in lepoto z monumentalnimi stavbami, gradovi in podeželskimi dvorci kot je Veneria Reale. Pridružite se nam in se sami prepričajte o brezčasni lepoti prestolnice Piemonta.
Dolina Aoste
Dolina Aoste je osupljiva pokrajina z zasneženimi gorami, ki slikajo dramatično ozadje skozi celo leto. Regija je posejana z nekaterimi najvišjimi alpskimi vrhovi, vključno z znamenitima Matterhornom in Mont Blancom in tako vabi ljubitelje aktivnosti na prostem kot tudi iskalce pustolovščin. Poleg osupljive pokrajine Dolina Aoste čuva bogato zgodovino, ki sega vse do rimskih časov. Aosta, regionalna prestolnica, je živa zaveza svoje preteklosti, saj se ponaša z dobro ohranjenimi rimskimi ruševinami, srednjeveškimi katedralami in očarljivimi tlakovanimi ulicami. Obiskovalci se spojijo z zgodovinskim ambientom in odkrivajo zgodbe, ki so oblikovale to gorsko enklavo.
Ta dvojezična dežela med Torinom in Mont Blancom na meji s Francijo je tudi edina italijanska dežela, ki se ne deli na regije. Južni del dežele zavzema Park Gran Paradiso, ki je bil ustanovljen že leta 1922. Prebivalstvo je najgosteje poseljeno vzdolž reke Dora Baltea (Doire Baltée) in v ostalih manjših dolinah ledeniškega izvora, ki so značilne za to pokrajino. Podnebje je povsod tipično alpsko, s hudimi zimami in hladnimi poletji.
Odhod:
13. junij 2025
3 dni, avtobus
Cena:
395 EUR pri 40 potnikih
445 EU pri 30 potnikih
Cena vključuje:
- 2x polpenziona v sobah 1/2 TWC v hotelu 3***,
- avtobusni prevoz,
- cestnine, parkirnine,
- slovensko vodenje in organizacijo
Vključene vstopnine: za kraljevo palačo (s kapelo Sacra Sindone) in za egipčanski muzej v Torinu, za grajski kompleks gradu Bard.
MOŽNI DOPLAČILI ob prijavi:
- za vožnjo z gondolo na Punta Helbronner = 58 EUR,
- za enoposteljno sobo = 90 EUR.
OPOMBE:
- cena za vožnjo z gondolo vključuje zavarovanje za primer slabega vremena. V takem primeru bomo vzpon na Punta Helbroner odpovedali in vrnili denar (povrne se 52 EUR/osebo)
- pridržujemo si pravico do izvedbe ogledov v spremenjenem zaporedju.
Kulinarična ponudba doline
Kulinarični navdušenci bodo prav tako uživali v gastronomski ponudbi doline. Lokalna kuhinja pod vplivom alpske in italijansko-francoske fuzije v regiji ponuja okusno paleto sirov, suhomesnatih izdelkov in krepkih gorskih jedi. Okusni fondue, polenta in tradicionalna vina Valle d' Aosta dodajo okusno razsežnost celotnemu doživetju in zagotavljajo okus edinstvene kulinarične dediščine tega alpskega zatočišča.
Mnogi osvojevalci doline Aoste
Čeprav izkopanine pričajo, da je bila dolina Aoste naseljena že 3000 let pr. n. št., segajo prvi zgodovinski podatki v leto 25 pr. n. št., ko so Rimljani tukaj ustanovili postojanko Augusta Praetoria (današnje mesto Aosta - stari mestni zidovi Augusta Praetoria Salassorum so ohranjeni skoraj v celoti), da bi si s tem zagotovili nadzor nad prelazoma Malega in Velikega Svetega Bernarda. Prav zaradi tega strateškega položaja so si skozi stoletja dolino prilaščali mnogi osvojevalci, med drugimi Burgundi,Ostrogoti, Bizantinci, Langobardi...
Splošni pogoji potovanja so sestavni del programa in so na voljo na prodajnih mestih!
Veljajo splošni pogoji agencije.
Dodatno branje: Egipčanski muzej Torino
Potovanje Torino in dolina Aoste
Potovanje po dnevih:
1. dan:
Odhod avtobusa iz Maribora opolnoči (v noči z 12. na 13. 6.) in pobiranje potnikov v Slovenski Bistrici, Celju in Ljubljani. Vožnje preko Fernetičev in naprej po Italiji mimo Benetk in Milana. Dopoldanski prihod v TORINO, kjer domuje avtomobilski gigant Fiat. Ogled glavnih znamenitosti prestolnice dežele Piemont: trg San Carlo, katedrala, Porta Palatina, grad ... Sledi notranji ogled kraljeve palače s kapelo torinskega prta. Nato prosto v mestnem jedru za kosilo in po želji možnost vzpona na panoramsko teraso monumentalne zgradbe Mole Antonelliana. Popoldne organiziran obisk egipčanskega muzeja z več kot 30.000 eksponati. Še postanek pri parku Valentino in stadionu Juventusa, nato vožnja proti Aosti. Namestitev ob poti, večerja in nočitev.
Nato nas bo pot peljala proti Pisi. Enem izmed svetovno znanih italijanskih mest, kjer stoji znameniti poševni stolp, ki je ena najbolj prepoznavnih stavb na svetu in eden od simbolov Italije. Stolp v Pisi je danes med najbolj fotografiranimi in fotogeničnimi arhitekturnimi objekti na svetu, včasih pa so na njem dokazovali, da lubenica in limona, spuščeni hkrati z iste višine, v istem hipu postaneta smoothie.
Namestitev v hotelu in večerja.
2. dan:
Zajtrk. Sledi celodnevni ogled naravnih in kulturnozgodovinskih znamenitosti v DOLINI AOSTE. Ob vstopu v dolino postanek ob RIMSKEM MOSTU SV. MARTINA, preko katerega so tekle trgovske poti v antično Galijo. Sledi obisk znamenitega gradu BARD, do katerega je dostop s posebnimi dvigali. Ogled grajskega kompleksa. Prihod v mesto AOSTA, ki predstavlja središče doline. Ogled cerkve sv. Orsa, katedrale, mestne hiše in rimskih ostankov. Prosto za kosilo. Popoldne vožnja v dolino nacionalnega parka GRAND PARADISO in panoramski postanki na nekaterih točkah (mestece Cogne, vasica Lillaz, po želji cca. 20-minutna hoja do slapov Cascate de Lillaz ...). Vrnitev v hotel, večerja in nočitev.
3. dan:
Po zajtrku takojšnja vožnja do turističnega kraja COURMAYEUR in možnost vzpona z gondolo (priporočljiva vnaprejšnja rezervacija) do razgledne ploščadi PUNTA HELBRONNER na višino 3.462 m, s katere se z malo sreče ujame pogled na Mont Blanc. Po sestopu opoldanski avtobusni odhod iz doline Aoste proti Ivrei in avtocesti. Vrnitev proti domu na relaciji Milano–Brescia–Benetke. Prihod domov v poznih večernih urah.